Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Żegnajcie słomki i waciki

Jak walczyć z plastikiem?

Wolontariusze sprzątający hiszpańską plażę z torbą pełną słomek, plastikowych kubków, folii i wacików. Wolontariusze sprzątający hiszpańską plażę z torbą pełną słomek, plastikowych kubków, folii i wacików. Jon Nazca/Reuters / Forum
Jeśli tak dalej pójdzie, ok. 2050 r. będzie pływać w morzach – na wagę – więcej plastiku niż ryb.

Co roku 8 mln ton plastików ląduje w oceanach, ze wszystkimi tego nieodwracalnymi konsekwencjami. Między innymi te alarmujące dane sprawiły, że Komisja Europejska przygotowuje dyrektywę, która ma w „drastyczny sposób” ograniczyć zużycie plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku.

Zakazać używania jednorazowych kubków, talerzy, sztućców, słomek, mieszadełek, wacików na patyczku i patyczków do balonów – bo to one stanowią dziś 70 proc. odpadów morskich w Europie. I zastąpić je czymś bardziej trwałym lub łatwiej biodegradowalnym. Przy okazji planuje się zobowiązać kraje członkowskie, aby do 2025 r. zbierały i poddawały recyklingowi 90 proc. jednorazowych plastikowych butelek. Na świecie przerabia się ponownie jedynie 14 proc. plastików, a 58 proc. papieru i 90 proc. metali – i pora to nadgonić.

Rzecz jasna projekt czeka daleka droga i kolejny test unijnej solidarności. Policzono, że wdrożenie dyrektywy w 2020 r. będzie kosztować przemysł i biznes rocznie ponad 3 mld euro, za to konsumenci zaoszczędzą 6,5 mld, a wszyscy – 22 mld na kosztach sprzątania, powstanie też w Europie 30 tys. nowych miejsc pracy. Od nadużywania jednorazówek można się bez trudu odzwyczaić – pokazują badania Eurobarometru: trzy czwarte ankietowanych Europejczyków przyznało, że bez większego bólu używa teraz o połowę mniej jednorazowych torebek.

Rodzą się rozmaite inicjatywy lokalne: BBC ogłosiło, że do 2020 r. w swoich kantynach i ogólnie wszędzie wycofa jednorazowe opakowania żywności. Sieć Starbucks ufundowała 10 mln nagrody za projekt nowego firmowego kubka do kawy, łatwiejszego w utylizacji. A na greckiej wyspie Sikinos po raz pierwszy w tym roku ogłoszono „wakacje bez plastikowych słomek”. Ryby się ucieszą.

O problemach z odpadami czytaj w dalszej części numeru.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Żegnajcie słomki i waciki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną