Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Pamięć o zapomnianej wojnie

Jak się dzieliła Korea

Amerykański desant w pobliżu 38. równoleżnika, Korea, 1951 r. Amerykański desant w pobliżu 38. równoleżnika, Korea, 1951 r. Interim Archives / Getty Images
Trwający do dziś i brzemienny w skutki polityczne podział Korei, podobnie jak Niemiec, był wynikiem najpierw współpracy, a potem konfrontacji dwóch triumfatorów drugiej wojny światowej – USA i ZSRR.
Tegoroczne spotkanie prezydentów Moon Jae-ina i Kim Dzong Una w Panmundżom, na granicy koreańsko‑koreańskiej.Reuters/Forum Tegoroczne spotkanie prezydentów Moon Jae-ina i Kim Dzong Una w Panmundżom, na granicy koreańsko‑koreańskiej.

Granicząc z Mandżurią – bramą wlotową do Pekinu – Korea od końca XIX w. była terenem rywalizacji japońsko-rosyjskiej zakończonej klęską Rosji w 1905 r. japońską aneksją Korei w 1910 r. Potem nastąpiła japońska inwazja na Chiny w 1937 r., starcia graniczne z ZSRR w Mandżurii w 1939 r., a wreszcie klęska Japonii w 1945 r.

Wprawdzie w 1943 r. w Kairze Roosevelt, Churchill i Czang Kaj-szek – przywódca Chińskiej Partii Narodowej – uzgodnili, że Korea będzie niezależna, jednak w 1945 r.

Polityka 23.2018 (3163) z dnia 05.06.2018; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Pamięć o zapomnianej wojnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022