Kultura

Kształt potwora

„Kształt wody”: potwór z seksapilem

Eliza (Sally Hawkins) i jej ukochany – człowiek ryba (Doug Jones w kostiumie). Eliza (Sally Hawkins) i jej ukochany – człowiek ryba (Doug Jones w kostiumie). Imperial-Cinepix
Romans fantastyczny, który za tydzień dodamy do POLITYKI, zdobył w tym roku najważniejsze Oscary, za najlepszą reżyserię i za najlepszy film. Zdobył też uznanie za nietypowego bohatera – seksownego potwora.
Kadr z filmuwww.filmweb.pl/materiały prasowe Kadr z filmu

Guillermo del Toro, meksykański reżyser „Kształtu wody”, kocha niesamowite, krwawe opowieści. Do tego stopnia, że ma dwa niewyróżniające się domy w Los Angeles, w których nie mieszka, tylko trzyma ważną dla niego kolekcję książek i rekwizytów z planu horrorów. Ważną tak bardzo, że połowa jego wypłat przeznaczana jest na kolejne mroczne rekwizyty. Te magazyny, nazywane przez niego „posępnymi domami”, są wypełnione książkami dotyczącymi okultyzmu, anatomii czy mitologii germańskiej i słowiańskiej, część książek ukryta jest nawet w tajnej bibliotece pod schodami.

Polityka 24.2018 (3164) z dnia 12.06.2018; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Kształt potwora"

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020