Czy to rybacy znad Zatoki Puckiej zabijają młode foki?
Ostatnio tabloidy i internet żywiły się romansem posła Pięty i kolanem prezesa. Te sensacyjne historie łączy prawdziwe pytanie: co wiemy, a co powinniśmy wiedzieć o ludziach, którzy urządzają nam kraj?
Mundial jest dla Kremla okazją, aby przeciwstawić rosyjską tężyznę zachodniej dekadencji i miękkości. Ale to iluzja, bo „prawdziwi Rosjanie” sport głównie oglądają.
Chyba żaden wcześniejszy rząd III RP nie miał tak słabej pozycji po obu stronach Atlantyku.
Polska wstała z kolan i zagroziła możnym tego świata. Dlatego stała się celem ataku Rosji, eurobiurokratów, lewactwa i części Żydów. To coraz głośniejszy przekaz zaplecza medialnego PiS.
Antoni Macierewicz wykorzystał pobyt Jarosława Kaczyńskiego w szpitalu, by wrócić do gry. Mogą mu w tym przeszkodzić kolejne niechlubne fakty z jego biografii, które wychodzą właśnie na jaw, oraz nowa zaskakująco zgodna z rosyjskim przekazem narracja.
Rozmowa z mecenasem Arturem Nowakiem o zagrożeniach, jakie niosą egzorcyzmy, skąd ich rosnąca popularność i czy państwo powinno reagować.
Rozmowa z dr Sylwią Spurek, zastępczynią rzecznika praw obywatelskich, o tym, czy 100 lat po wywalczeniu praw wyborczych dla kobiet wciąż jest o co walczyć.
Starsza pani poruszająca się z balkonikiem mówi, że najwygodniejszym dla niej miejscem jest cmentarz. Nie ma aut, rowerzystów, nawierzchnia bez wybojów. I co chwila ławeczka.
Afera spółki GetBack odsłoniła kulisy funkcjonowania polskiej branży windykacyjnej. Warto za nie zajrzeć, bo dzieją się tam rzeczy ciekawe.
Rozmowa z dr. hab. Michałem Brzezińskim, badaczem nierówności i ubóstwa z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, o prawdziwych dochodach Polaków i o tym, dlaczego, dzięki PiS, nierówności będą w Polsce rosły.
Nowy premier Hiszpanii socjalista Pedro Sánchez jeszcze cztery lata temu był w swoim kraju postacią anonimową. Teraz powalczy, aby nie zostać anonimowym premierem na kilka miesięcy.
Rozmowa z Josephem Nye, jednym z najwybitniejszych amerykańskich politologów, o tym, czy wierzyć Korei Płn. i dlaczego Europa musi przeciwstawić się prezydentowi USA.
Senegal, z którym Polska zmierzy się w pierwszym mundialowym meczu, nie pasuje do stereotypu afrykańskiego państwa: jest wolny od przemocy, a przed autokracją bronią obywateli raperzy.
Przyjazd do kraju papieża Jana Pawła II w czerwcu 1983 r., w stanie wojennym, był dla władz „złem koniecznym”. Starały się go opóźnić i zminimalizować jego skutki.
Kenijczycy wystawiają Wielkiej Brytanii rachunek.
Ukazał się właśnie efekt ciekawego eksperymentu intelektualnego, społecznego i edytorskiego: album „Polska. Eseje o stuleciu”, autorstwa blisko 40 uczonych i publicystów.
Oświecenie się kończy – ostrzegają krytycy postępu, wskazując na zagrożenia wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji i neuronauki. A może jest przeciwnie? Może epoka rozumu dopiero nadchodzi?
Dr hab. Marek Węcowski o tym, czemu służył ateński ostracyzm i dlaczego dziś też przydałaby się jakaś forma dyscyplinowania politycznych elit.
Antyszczepionkowcy maszerują do polityki i chcą forsować swoje niebezpieczne pomysły.
Futbol brzydnie przez uwikłanie w politykę, hipokryzję jego władców oraz dyktat pieniądza. Mistrzostwa świata wciąż są świętem, choć coraz nudniejszym. Co dalej z mundialem?
Jeśli zamierzasz na wakacje wyjechać z nowym tatuażem, zastanów się, czy już pod koniec lata ci się nie znudzi. Będzie bolało!
Ten, kto wie, co jadać, jest człowiekiem kulturalnym. Nie możemy jednak zaniedbać tematu, na czym jadać.
To debiut reżyserski znanego aktora w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Obie wystawy to prawdziwa uczta dla oczu.
Film oferuje trochę mniej, niż można się było spodziewać.
Prosta, ale szokująca brutalnością historia.
W ostatnim tomie „tetralogii żywiołów Saszy Załuskiej” wszystko miało się wyjaśnić. Niestety, nic się nie wyjaśnia – albo, można powiedzieć, że wyjaśnia kilka razy i nic się ze sobą nie zgadza, a co gorsza także z poprzednimi częściami cyklu.
Ta książka daje możliwość wejścia w dialog z poetą, nie jesteśmy tylko czytelnikami wierszy, ale i uczestnikami rozmowy o tym choćby, że wiersz powstaje tam, gdzie czegoś wyrazić się nie da.
Opowieść o triumfie uprzedzeń, o rasizmie, lęku klasy średniej przed warstwami robotniczymi i imigrantami.
Największe wrażenie wywiera niesamowita muzyka.
Linijkom tekstów towarzyszy nieco lżejsza niż ostatnio muzyka, znów oparta o sample z mniej znanych, zwykle starszych utworów, zgrabnie wkomponowane pomiędzy głosy zaproszonych na płytę gości.
Całość nie porywa, ale i specjalnie nie nudzi, fanom kryminałów na pewno się spodoba.
Po burzliwych obradach jury Nagrody Architektonicznej POLITYKI wybrało najlepszą realizację 2017 r., uznając, że ów tytuł należy się siedzibie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Zmarły 3 czerwca Robert Brylewski był kluczową postacią polskiej sceny muzycznej. Ale czy był punkowcem?
Romans fantastyczny, który za tydzień dodamy do POLITYKI, zdobył w tym roku najważniejsze Oscary, za najlepszą reżyserię i za najlepszy film. Zdobył też uznanie za nietypowego bohatera – seksownego potwora.
Tegoroczny poznański Malta Festival odbywa się pod hasłem „Skok w wiarę”. Także w wiarę, że jeszcze nie wszystko stracone. Czy polski teatr stać na optymizm?
Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu organizowane były po raz 15. Ten mały jubileusz zbiegł się z wielkimi rocznicami – 100-leciem odzyskania niepodległości i 50. rocznicą wydarzeń 1968 r. To nam podrzuciło tematy i preteksty.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Skoro jest wyprawka szkolna dla dzieci, to ja się upominam o elegancki garnitur trumienny dla ludzi starych.
Niczym mesjasz Karol Marks zjednoczył ludzkość wokół wiary w godność każdego człowieka, nawet najbiedniejszego.
Gdzie były służby, gdy Duda wykonywał swój taniec podczas niedawnych Spotkań Młodych na Lednicy?
W porównaniu z Ziemią zaletą kosmosu jest to, że nie panoszy się tam lewactwo.
Mamo, czy znów będzie nawałnica? – pytają dziś dzieci w Rytlu, ledwo niebo zaczyna sinieć.