Ludzie i style

Odmiany porcelany

Za stołem

Placek krakowski Placek krakowski Elena Botta / Getty Images
Ten, kto wie, co jadać, jest człowiekiem kulturalnym. Nie możemy jednak zaniedbać tematu, na czym jadać.
Barbara AdamczewskaPolityka Barbara Adamczewska

Augustowi II Mocnemu (elektorowi saskiemu i później królowi polskiemu) zawsze brakowało pieniędzy na przyjemności i prowadzenie wojen. Dlatego nakazał alchemikowi Johannowi Boettgerowi szukać złota dla podratowania skarbca. Udało się nadspodziewanie dobrze – alchemik znalazł sposób na wytwarzanie porcelany. Chroniona przez Chińczyków od stuleci tajemnica stała się w pierwszym dziesięcioleciu XVIII w. cenną własnością saksońskiego (i polskiego) króla. Ale wkrótce tajemnica przestała być tajemnicą, w różnych krajach powstały manufaktury porcelany, których wyroby znalazły się w obfitości na stołach.

Polityka 24.2018 (3164) z dnia 12.06.2018; Ludzie i style; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Odmiany porcelany"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021