Muzyka

Dwa bieguny gwiazdy

Recenzja płyty: Kanye West, „Ye”

materiały prasowe
Linijkom tekstów towarzyszy nieco lżejsza niż ostatnio muzyka, znów oparta o sample z mniej znanych, zwykle starszych utworów, zgrabnie wkomponowane pomiędzy głosy zaproszonych na płytę gości.

Okładka z przypadkowym zdjęciem wykonanym z samochodu wiozącego artystę na premierę płyty – ogłoszoną w ostatniej chwili – i przewrotnym hasłem „Nienawidzę być osobą dwubiegunową jest świetnie” sugeruje osobiste tematy. Bo wiemy, że Kanye West wylądował niedawno na obserwacji na oddziale psychiatrycznym. Krótki zestaw siedmiu utworów sławny raper i producent wykorzystuje m.in. do tego, by wyjaśnić swoje kontrowersyjne uwagi na temat niewolnictwa, odnieść się do #MeToo, w niezbyt delikatny sposób opisać seksapil swojej żony Kim Kardashian, a wreszcie zwierzyć się z rozważań o samobójstwie – przedstawionych tu jako planowanie morderstwa na tym kimś, kogo kocha najbardziej. Szeroko już interpretowanym – jak zwykle w wypadku Westa – linijkom tekstów towarzyszy nieco lżejsza niż ostatnio muzyka, znów oparta o sample z mniej znanych, zwykle starszych utworów, zgrabnie wkomponowane pomiędzy głosy zaproszonych na płytę gości. Tak by nagrania w rodzaju „Ghost Town” czy „Wouldn’t Leave” same nabrały płynności starych soulowych klasyków. Od frontu mamy więc grającego memami na temat własnego życia gwiazdora czarnej Ameryki, ale ciągle niezwykle zdolnego artystę w tle. To są tu prawdziwe dwa bieguny.

Kanye West, Ye, Good

Polityka 24.2018 (3164) z dnia 12.06.2018; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Dwa bieguny gwiazdy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną