Nauka

W stronę światła

Wygaszanie oświecenia

„Kobiety idą na Wersal” – grafika z XVIII w. „Kobiety idą na Wersal” – grafika z XVIII w. Gabinet Rycin Biblioteki Uniwerytetu Warszawskiego
Oświecenie się kończy – ostrzegają krytycy postępu, wskazując na zagrożenia wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji i neuronauki. A może jest przeciwnie? Może epoka rozumu dopiero nadchodzi?
Adaptacja grafiki „Kobiety idą na Wersal” autorstwa Goshki Macugi inspirowana Czarnym Poniedziałkiem.Goshka Macuga Adaptacja grafiki „Kobiety idą na Wersal” autorstwa Goshki Macugi inspirowana Czarnym Poniedziałkiem.

Henry Kissinger, twórca amerykańskiej Realpolitik w czasach prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, mimo sędziwego wieku nieustannie analizuje rzeczywistość z właściwym dla siebie chłodem i precyzją. W czerwcowym numerze miesięcznika „The Atlantic” opublikował esej „Jak kończy się Oświecenie”, w którym stwierdził, że ludzkość nie jest przygotowana na nadejście sztucznej inteligencji. Że to wyzwanie przerasta nas pod każdym względem – praktycznym, filozoficznym i intelektualnym.

Polityka 24.2018 (3164) z dnia 12.06.2018; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "W stronę światła"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021