Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Wojny miłosne

Recenzja książki: Jerzy Jarniewicz, „Sankcje”

materiały prasowe
Ta książka daje możliwość wejścia w dialog z poetą, nie jesteśmy tylko czytelnikami wierszy, ale i uczestnikami rozmowy o tym choćby, że wiersz powstaje tam, gdzie czegoś wyrazić się nie da.

Po książce „Puste noce”, za którą Jerzy Jarniewicz, poeta, tłumacz i eseista, otrzymał w tym roku Poetycką Nagrodę Silesius, ukazuje się niezwykły wybór jego wierszy. 60 wierszy na 60. urodziny, a jego niezwykłość polega na tym, że tutaj wiersze przeplatają się z komentarzami autora. Ta niewielka książka staje się więc też rodzajem autobiografii poety: opowiada o źródłach jego twórczości, o poetach, którzy go ukształtowali, jak Bohdan Zadura i Zdzisław Jaskuła. Pojawia się też kontrkultura, którą się Jarniewicz zajmuje i która przypomina utracony dziś wymiar wspólnotowości. I kultura anglosaska, która jest mu bliska, razem z jej empiryzmem i sceptycyzmem. Z drugiej strony ta książka wydobywa niesłychanie ważną w całej twórczości Jarniewicza perspektywę miłosną i erotyczną, poezja odważna erotycznie – tak nazywają ją autorzy wyboru, odważna w języku i wyobraźni, na przykład w wierszach o matce (m.in. „W cieniu zakwitających chłopców”). Bardzo ciekawie też tutaj na język miłosny nakłada się język wojenny, pamięć wojny, która była obecna wszędzie: w filmach, piosenkach, w szkole i na podwórku. Ileś pokoleń w Polsce wyrosło w jej cieniu. Ta książka daje możliwość wejścia w dialog z poetą, nie jesteśmy tylko czytelnikami wierszy, ale i uczestnikami rozmowy o tym choćby, że wiersz powstaje tam, gdzie czegoś wyrazić się nie da.

Jerzy Jarniewicz, Sankcje, opracowanie i posłowie Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018, s. 105

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 24.2018 (3164) z dnia 12.06.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojny miłosne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną