Kultura

Salon Biserki

Biserka Rajčić – honorowa krakowianka

Biserka Rajčić Biserka Rajčić Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Biserka Rajčić polską literaturę tłumaczy na serbski od 53 lat. Teraz do wielu nagród i wyróżnień za swoje przekłady może doliczyć honorowe obywatelstwo Krakowa.
Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Biserce Rajčić.Piotr Guzik/Forum Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Biserce Rajčić.

W jej mieszkaniu w Belgradzie, na ósmym piętrze w bloku w dzielnicy Banovo Brdo, królują pamiątki związane z obecnością w jej życiu wybitnych twórców, noblistów. Kołakowski, Miłosz, Zagajewski, Kornhauser, Krynicki, Mrożek, Urszula Kozioł, Ewa Lipska. Prawie wszystko ma związek z Polską, zwłaszcza książki: w salonie trudno było się czasem obrócić, piętrzyły się nawet na podłodze. A biblioteka Biserki Rajčić to największy księgozbiór literatury polskiej na Bałkanach.

Kiedy brakowało na codzienne wydatki, zdarzało się pofantazjować: można przecież na aukcji Christie’s wystawić część domowych skarbów.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Salon Biserki"

Czytaj także

Społeczeństwo

Prawdziwe efekty działania komisji reprywatyzacyjnej

Zapalają się światła, rusza kamera, po czym ekstatycznym głosem Patryk Jaki mówi o odebraniu kamienicy dotychczasowemu właścicielowi i zwróceniu jej miastu i lokatorom. Ale gdy reflektory gasną, ten miraż znika. Jakie są naprawdę efekty działania komisji reprywatyzacyjnej?

Violetta Krasnowska
02.10.2018