Kultura

Jeszcze nie wyjeżdżają

Warlikowski wraca do Warszawy

„Wyjeżdżamy” to powrót Warlikowskiego do izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina. „Wyjeżdżamy” to powrót Warlikowskiego do izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina. Maurycy Stankiewicz
Premierą „Wyjeżdżamy” Krzysztof Warlikowski wraca do Warszawy, a jego Nowy Teatr świętuje dekadę istnienia. Co w tym czasie udało się osiągnąć tej placówce?
Krzysztof Warlikowski: „Dzisiaj dystans pozwala mi patrzeć ironicznie, bez zapominania o tragizmie”.Jacek Domiński/Reporter Krzysztof Warlikowski: „Dzisiaj dystans pozwala mi patrzeć ironicznie, bez zapominania o tragizmie”.

Ostatni spektakl, „Francuzów” na podstawie siedmioksiągu Marcela Prousta, pełną ironii elegię dla zachodniego świata z jego salonami, ale też opowieść o starzeniu się i odchodzeniu, Warlikowski zrealizował w Nowym trzy lata temu. Potem reżyserował za granicą opery. Wraca na Madalińskiego sztuką znów o odchodzeniu, ale z akcją osadzoną tym razem na prowincji, z bohaterami o innych problemach i statusie społecznym, ale z podobnym poczuciem rozczarowania, niespełnienia i samotności. „Wyjeżdżamy” to też powrót Warlikowskiego do izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeszcze nie wyjeżdżają"

Czytaj także

Społeczeństwo

Prawdziwe efekty działania komisji reprywatyzacyjnej

Zapalają się światła, rusza kamera, po czym ekstatycznym głosem Patryk Jaki mówi o odebraniu kamienicy dotychczasowemu właścicielowi i zwróceniu jej miastu i lokatorom. Ale gdy reflektory gasną, ten miraż znika. Jakie są naprawdę efekty działania komisji reprywatyzacyjnej?

Violetta Krasnowska
02.10.2018