Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Gdyby Polska

Alternatywne historie Polski w literaturze

Nie sposób powiedzieć, że Polacy tak szczególnie ukochali historie alternatywne tylko dlatego, że leczą wizjami triumfu swoje kompleksy. Nie sposób powiedzieć, że Polacy tak szczególnie ukochali historie alternatywne tylko dlatego, że leczą wizjami triumfu swoje kompleksy. Mirosław Gryń / Polityka
Rodzima literatura specjalizuje się w wymyślaniu alternatywnej historii Polski. Wyśniła już ojczyznę mocarstwową, pogańską, zrusycyzowaną, upadłą. Skąd ta narodowa obsesja?
Popularność opowieści o historii alternatywnej Polski wybuchła na dobre po 1989 r.Mirosław Gryń/Polityka Popularność opowieści o historii alternatywnej Polski wybuchła na dobre po 1989 r.

Podstawowym pojęciem w dziedzinie historii alternatywnych jest point of divergence, w skrócie POD, czyli moment, w którym kończą się fakty historyczne, a zaczyna fikcja. Impuls, który zmienia bieg autentycznych wydarzeń. Może to być coś dużego, jak np. przegrana przez Polskę w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., pociągająca za sobą triumf ZSRR – efektem wizja Polski i Europy pod sowieckim jarzmem. Może to też jednak być coś drobnego, jak choćby promień słońca, który połaskotałby w listopadzie 1963 r.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Kultura; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdyby Polska"
Reklama

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022