Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Zostanie tylko jeden

Gra „Fortnite” podbija świat

Kadr z gry „Fortnite”. Kadr z gry „Fortnite”. Epic Games
Zapomnijmy o „Pokémon Go”, dziś cały świat gra w „Fortnite”.
W „Fortnite” grają i dzieci, i nastolatki, i dorośli.Epic Games W „Fortnite” grają i dzieci, i nastolatki, i dorośli.

O czym myślał Harry Kane, rewelacyjny snajper reprezentacji Anglii w piłce nożnej, strzelając kolejne gole na mundialu? Jakież to wyrafinowane techniki relaksacyjne zaczęli stosować najlepsi zawodnicy tej drużyny, że wreszcie, po tylu latach chudych, Anglia zaczęła znów się liczyć na mistrzostwach świata? Co wypełniało im wolny czas między kolejnymi meczami? Na wszystkie powyższe pytania odpowiedź jest jedna: „Fortnite”.

Harry Kane przyznaje bez ogródek, że jest od tej gry uzależniony. I że tak właśnie spędza przerwy między meczami na mundialu – zresztą razem z kumplami z drużyny, z którymi, jak widać, tworzy znakomitą formację ofensywną także poza boiskiem. W rozgrywkach „Fortnite” wspomagają go Dele Alli i Harry Maguire. Transmisje ich wspólnych zmagań oglądają zresztą w internecie miliony fanów. „Moja dziewczyna uważa, że [mundial] to jak kawalerskie wakacje. Czysto męskie grono, każdy gra w »Fortnite« – wyznał Harry Kane dziennikarzom. – Cóż, cieszmy się chwilą, póki trwa”.

Wraz z piłkarzami Anglii grą w „Fortnite” cieszy się już 125 mln osób (dane z kwietnia). Kim są? Zajrzyjmy do „The New Yorker” – autor tego cenionego magazynu pisze o „Fortnite” obszernie, ale jako o rozrywce nastolatków i dzieci, jednoznacznie („gdy byłem dzieckiem...”) podkreślając swój dystans do takich form rekreacji. Wieczorem podczas wspólnej gry w „Fortnite” poszydziliśmy trochę z kolegami z siły stereotypów. Tego dnia mieliśmy więcej czasu na relaks, bo żona jednego z nas wyjechała do innego miasta, by zaopiekować się wnuczkiem.

O tym, że gry wideo są równie egalitarną rozrywką jak choćby kino czy muzyka, powszechnie wiadomo od lat.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Zostanie tylko jeden"
Reklama