Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Freaki Ameryki

Ariel Pink i przyjaciele gwiazdami tegorocznego Off Festivalu

Ariel Pink naprawdę nazywa się Ariel Marcus Rosenberg i pochodzi z żydowskiej rodziny o polskich korzeniach, która z Meksyku przeniosła się do Kalifornii. Ariel Pink naprawdę nazywa się Ariel Marcus Rosenberg i pochodzi z żydowskiej rodziny o polskich korzeniach, która z Meksyku przeniosła się do Kalifornii. Anders Jensen-Urstad / Wikipedia
Choć przez lata karmiono nas opowieściami o hipisach, najważniejszym muzycznym produktem eksportowym Kalifornii są freaki. Pokazuje to Ariel Pink i przyjaciele, których sprowadzi na Off Festival.
Ariel Pink i inni wykonawcy tego nurtu – współcześni i niedzisiejsi jednocześnie – zatrzymali się w czasach starych brzmień, analogowej taśmy, naiwnych melodii z radia, kaset wideo, kserokopiarek i dawnych reklam.Marc Grimwade/WireImage/Getty Images Ariel Pink i inni wykonawcy tego nurtu – współcześni i niedzisiejsi jednocześnie – zatrzymali się w czasach starych brzmień, analogowej taśmy, naiwnych melodii z radia, kaset wideo, kserokopiarek i dawnych reklam.

Bobby Jameson miał być kolejną gwiazdą lat 60. Jako 19-latek został wytypowany na „następny światowy fenomen”, jak głosiły wykupione w gazetach reklamy. Występował przed The Beach Boys, nagrywał w studiu Franka Zappy i w połowie lat 60. wyjechał z rodzinnej Kalifornii do Anglii, gdzie zainteresował słynnego impresario The Rolling Stones Andrew Loog Oldhama. Nagrał tam singla – pod opieką muzyczną Keitha Richardsa, z Mickiem Jaggerem w chórku i z gitarową solówką Jimmy’ego Page’a.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Freaki Ameryki"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022