Kultura

Gramofony na Wschód

Wydawnictwo Deutsche Grammophon ma już 120 lat

Berlinerowie otworzyli Deutsche Grammophon Gesellschaft w 1898 r. w Hanowerze jako filię firmy Berliner Gramophone, powstałej pięć lat wcześniej w Waszyngtonie. Berlinerowie otworzyli Deutsche Grammophon Gesellschaft w 1898 r. w Hanowerze jako filię firmy Berliner Gramophone, powstałej pięć lat wcześniej w Waszyngtonie. Deutsche Grammophon
Najstarsza, świętująca 120-lecie, marka fonograficzna na świecie deklaruje zarazem spojrzenie w przeszłość i w przyszłość. Oraz otwarcie na Azję, przy którym przydała się Warszawa.
Fabryka płyt gramofonowych Emile Berlinera.Wikipedia Fabryka płyt gramofonowych Emile Berlinera.

Deutsche Grammophon istnieje tak długo jak zapis gramofonowy, ponieważ założył tę firmę jego wynalazca Emile Berliner ze swym bratem Josephem. Pierwszeństwo wynalazku mechanicznego zapisu dźwięku należy się co prawda Amerykaninowi Thomasowi Edisonowi oraz równocześnie Francuzowi Charlesowi Crosowi, ale to Berliner pierwszy stworzył i opatentował gramofon, na którym – w odróżnieniu od fonografu Edisona działającego na woskowe cylindry – można było odtwarzać płaskie dyski nadające się do przemysłowego kopiowania.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Gramofony na Wschód"

Czytaj także

Społeczeństwo

Pijane ciąże

Niełatwo żyć z poczuciem takiej winy. Że własnemu dziecku zniszczyło się przyszłość, wydając je po alkoholu na świat.

Paweł Walewski
19.11.2019