Kultura

Gramofony na Wschód

Wydawnictwo Deutsche Grammophon ma już 120 lat

Berlinerowie otworzyli Deutsche Grammophon Gesellschaft w 1898 r. w Hanowerze jako filię firmy Berliner Gramophone, powstałej pięć lat wcześniej w Waszyngtonie. Berlinerowie otworzyli Deutsche Grammophon Gesellschaft w 1898 r. w Hanowerze jako filię firmy Berliner Gramophone, powstałej pięć lat wcześniej w Waszyngtonie. Deutsche Grammophon
Najstarsza, świętująca 120-lecie, marka fonograficzna na świecie deklaruje zarazem spojrzenie w przeszłość i w przyszłość. Oraz otwarcie na Azję, przy którym przydała się Warszawa.
Fabryka płyt gramofonowych Emile Berlinera.Wikipedia Fabryka płyt gramofonowych Emile Berlinera.

Deutsche Grammophon istnieje tak długo jak zapis gramofonowy, ponieważ założył tę firmę jego wynalazca Emile Berliner ze swym bratem Josephem. Pierwszeństwo wynalazku mechanicznego zapisu dźwięku należy się co prawda Amerykaninowi Thomasowi Edisonowi oraz równocześnie Francuzowi Charlesowi Crosowi, ale to Berliner pierwszy stworzył i opatentował gramofon, na którym – w odróżnieniu od fonografu Edisona działającego na woskowe cylindry – można było odtwarzać płaskie dyski nadające się do przemysłowego kopiowania.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Gramofony na Wschód"

Czytaj także

Niezbędnik

Lefebryści. Schizmatycy w łonie Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?

Roman Graczyk
05.11.2019