Kultura

Świątynia Fårö

Fårö – ukochana wyspa Ingmara Bergmana

Rauki, czyli ogromne skalne formacje, przypominające głowy. Plaża w Langhammars. Rauki, czyli ogromne skalne formacje, przypominające głowy. Plaża w Langhammars. Janusz Wróblewski / Polityka
Są tu plenery filmowe, spotkać można statystów z filmów i usłyszeć filmowy zegar. W stulecie urodzin Ingmara Bergmana zapraszamy na ukochaną wyspę reżysera.
Lech Mazurczyk/Polityka

Wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO twórczość Ingmara Bergmana nie przestaje fascynować. Mimo że od premiery „Fanny i Aleksandra”, jego ostatniego filmu kinowego, upłynęło 36 lat. W Skandynawii, gdzie szczególnie celebruje się setną rocznicę urodzin genialnego Szweda, opublikowano trzy nieznane do tej pory tomy jego manuskryptów. Powstały również dwa pełnometrażowe dokumenty, premierowo prezentowane w Cannes. Jeden z nich wypomina Bergmanowi flirt z nazistowską ideologią.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Na własne oczy; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Świątynia Fårö"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020