Kultura

Okrutnie rozśmieszać

Rozmowa z Mattem Groeningiem, twórcą „Simpsonów” i „Futuramy”

Premiera „Rozczarowanych” w Netflixie 19 sierpnia. Premiera „Rozczarowanych” w Netflixie 19 sierpnia. Jaguar/Alamy Stock Photo / BEW
Rozmowa z Mattem Groeningiem, mistrzem telewizyjnej animacji dla dorosłych, twórcą głośnych „Simpsonów” i „Futuramy”, przed premierą jego nowego serialu, zrealizowanych dla Netflixa „Rozczarowanych”.
Nowi bohaterowie z tyłozgryzem – kadr z „Rozczarowanych” Groeninga.Ululu Company Nowi bohaterowie z tyłozgryzem – kadr z „Rozczarowanych” Groeninga.

KAROL JAŁOCHOWSKI: – Co taki sympatyczny człowiek robi w Los Angeles, mieście grzechu?
MATT GROENING: – Ha, ha! To niezwykłe miejsce. Wiele miast w jednym. W różnych jego częściach mogę się poczuć jak w różnych kulturach. Mieszkam na plaży, parę kilometrów na północ stąd [rozmawiamy w Santa Monica – przyp. red.]. Jedzenie jest w tej okolicy dobre, ale konwencjonalne. Jedzenie wspaniałe dostanie pan 60 km na wschód, w San Gabriel Valley. Kuchnię chińską, japońską i indyjską – na południu, meksykańską – na północy. Wspaniałe! Po to właśnie żyję!

Pytam o miasto, bo może podupadające średniowieczne królestwo Dreamland z „Rozczarowanych” jest na nim wzorowane.
Tak, zdecydowanie. Może nie bezpośrednio, ale jest w nim symboliczna i metaforyczna składowa Los Angeles. Także geograficzna. Choć całkiem możliwe, że odwróciliśmy mapę. Nasz filmowy ocean leży na wschodzie, a ten za oknem oczywiście na zachodzie.

Lokalny stan ducha też zostaje zmapowany na Dreamland?
To miks kultur, a w świecie fantasy jest podobnie… No i jest to pierwszy mój serial, w którym bohaterowie mają tyłozgryz. Wszyscy inni bohaterowie wszystkich innych moich projektów mają przodozgryz [ma go nawet statek kosmiczny w „Futuramie” – przyp. red.]. Narysować tyłozgryz to coś prawie ponad moje siły! Nie mogę, nie umiem, nie daję rady… ten tyłozgryz.

Jakaś głębsza motywacja?
Po prostu nowe wyzwanie.

OK, wróćmy zatem do podstaw. Mark Twain powiedział, że humor to największe błogosławieństwo dla ludzkości. Zgoda?
To chyba także Twain powiedział, że humor jest epitafium dla emocji [wydaje nam się, że ten cytat należy przypisać Friedrichowi Nietzschemu, ale pewnie i Twain myślał podobnie – przyp.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Okrutnie rozśmieszać"
Reklama