Kultura

Dynamika przemocy

Reżyser Matteo Garrone o niebezpiecznych mechanizmach władzy

Edoardo Pesce jako osiłek Simoncino i Marcello Fonte jako psi fryzjer Marcello w „Dogmanie”. Edoardo Pesce jako osiłek Simoncino i Marcello Fonte jako psi fryzjer Marcello w „Dogmanie”. M2 Films
O włoskim Dzikim Zachodzie i władzy, która zastrasza z potrzeby kontroli, mówi Matteo Garrone, reżyser filmu „Dogman”, nagrodzonego w Cannes za najlepszą rolę męską.
Matteo Garrone (ur. 1968 r.) – włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Anne-Christine Poujoulat/AFP/EAST NEWS Matteo Garrone (ur. 1968 r.) – włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

JANUSZ WRÓBLEWSKI: – „Dogman” to film o strachu, który rodzi bunt jednego człowieka w miasteczku terroryzowanym przez wiecznie naćpanego miejscowego bandziora. Sceneria westernowa, ale historia, którą pan przytacza, oparta jest na faktach i swego czasu wstrząsnęła Włochami.
MATTEO GARRONE: – 30 lat temu w robotniczej rzymskiej dzielnicy Portuense położonej na obrzeżach miasta fryzjer psów Pietro De Negri zabił kompana, a zarazem swego prześladowcę Giancarla Ricciego.

Reklama

Czytaj także

Świat

Za zamkniętymi drzwiami brexitu

Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wygrali referendum w 2016 r., choć początkowo żaden sondaż nie dawał im szans powodzenia. Dokonali tego dzięki technologii pierwotnie zaprojektowanej dla branży reklamowej, kilku osobom dysponującym paroma milionami funtów i dzięki wojskowym metodom manipulacji opinią publiczną.

Maciej Okraszewski
16.04.2019
Reklama