Kultura

Dynamika przemocy

Reżyser Matteo Garrone o niebezpiecznych mechanizmach władzy

Edoardo Pesce jako osiłek Simoncino i Marcello Fonte jako psi fryzjer Marcello w „Dogmanie”. Edoardo Pesce jako osiłek Simoncino i Marcello Fonte jako psi fryzjer Marcello w „Dogmanie”. M2 Films
O włoskim Dzikim Zachodzie i władzy, która zastrasza z potrzeby kontroli, mówi Matteo Garrone, reżyser filmu „Dogman”, nagrodzonego w Cannes za najlepszą rolę męską.
Matteo Garrone (ur. 1968 r.) – włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Anne-Christine Poujoulat/AFP/EAST NEWS Matteo Garrone (ur. 1968 r.) – włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

JANUSZ WRÓBLEWSKI: – „Dogman” to film o strachu, który rodzi bunt jednego człowieka w miasteczku terroryzowanym przez wiecznie naćpanego miejscowego bandziora. Sceneria westernowa, ale historia, którą pan przytacza, oparta jest na faktach i swego czasu wstrząsnęła Włochami.
MATTEO GARRONE: – 30 lat temu w robotniczej rzymskiej dzielnicy Portuense położonej na obrzeżach miasta fryzjer psów Pietro De Negri zabił kompana, a zarazem swego prześladowcę Giancarla Ricciego.

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Dynamika przemocy"

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019