Kultura

Zimna wojna o gorący „Kler”

„Kler”: pierwszy film o pedofilii w polskim Kościele

Janusz Gajos w filmie „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, laureata Nagrody Specjalnej Jury. Janusz Gajos w filmie „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, laureata Nagrody Specjalnej Jury. Bartosz Mrozowski/Kler / Kino Świat
Werdykty i nagrody w Gdyni zepchnęło w tym roku na drugi plan przyjęcie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. A ten z zasłużonego dla polskiej prawicy reżysera stał się obiektem hejtu.
Joanna Kulig i Tomasz Kot w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego, tegorocznego zwycięzcy.Kino Świat Joanna Kulig i Tomasz Kot w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego, tegorocznego zwycięzcy.

Niech żyje wolność w polskim kinie – wznosił toast Jerzy Skolimowski, odbierając Platynowe Lwy za całokształt twórczości na gali zakończenia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Istotnie, tej wolności filmowcy mieli dotąd sporo, stąd obawa, że już wkrótce może jej zabraknąć.

Argumentów, że ze swobodą wypowiedzi zaczyna być krucho, dostarczyła zresztą sama uroczystość w Teatrze Muzycznym, a właściwie jej ocenzurowana wersja emitowana z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem w TVP Kultura.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Kultura; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Zimna wojna o gorący „Kler”"

Czytaj także

Społeczeństwo

Emeryci na psychotropach

Potrafią wyłudzać recepty, tłumaczyć, że od leków, które nie uzależniają, mają alergię. I dlatego muszą brać psychotropy. A psychiatrzy przyznają: rekordziści potrafią brać je przez kilka lat.

Katarzyna Kaczorowska
26.09.2020