Kultura

Pora oporu

Artystyczny ruch oporu

Spektakl „Arka” w ramach projektu „Dom Europa” Teatru Ósmego Dnia. Spektakl „Arka” w ramach projektu „Dom Europa” Teatru Ósmego Dnia. Andrzej Majos
Słowo „opór” kiedyś oznaczało walkę z okupantem, a później sprzeciw wobec władzy ludowej. Dziś częściej kojarzy się z organizowaniem działań na rzecz uchodźców.
Letnia Szkoła Animatorów w toruńskiej Spółdzielni Socjalnej Kulturhauz.Adam Antoniuk/Kulturhauz Letnia Szkoła Animatorów w toruńskiej Spółdzielni Socjalnej Kulturhauz.

Na początku tej dekady można było mieć wrażenie – co podkreślali socjologowie – że „potencjał kontestacyjny”, czyli „oporowy”, znajduje się na prawicy. I ujawnia się na przykład w udziale młodych ludzi w niezbyt tłumnych początkowo, ale z roku na rok coraz liczniejszych Marszach Niepodległości i celebracjach kolejnych rocznic powstania warszawskiego. Ta erupcja patriotyzmu przeciwstawiała się wyraźnie „modom z Zachodu” i kulturze liberalnej. Wpisali się w ten nurt liczni artyści estrady, zaczęły powstawać płyty o powstańcach warszawskich, potem o żołnierzach wyklętych, pojawiła się też fala „patriotycznego rapu”.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Pora oporu"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019