Kultura

Claire rządzi

VI sezon „House of Cards”: teraz czas na Claire!

Robin Wright jako Claire Underwood w 6. sezonie „House of Cards”. Robin Wright jako Claire Underwood w 6. sezonie „House of Cards”. HBO
Serial „House of Cards” można czytać jako kronikę czasów. Jego twórcy od początku dbali, by rymował się z rzeczywistością, ale nie przewidzieli, że właśnie ona może całą tę historię zatopić.
Robin Wright walczyła przez kilka lat o płacę równą tej, którą otrzymywał za pracę w serialu Spacey. Zwycięstwo okazało się połowiczne.HBO Robin Wright walczyła przez kilka lat o płacę równą tej, którą otrzymywał za pracę w serialu Spacey. Zwycięstwo okazało się połowiczne.

Nie chodzi tylko o miliony wydane na scenografię, żeby odzwierciedlała luksus życia waszyngtońskich elit, świata polityki i biznesu. Odwzorowanie m.in. Gabinetu Owalnego i innych, niedostępnych dla zwykłego oglądacza telewizyjnych wiadomości przestrzeni Białego Domu miało dać widzom debiutującego w 2013 r. serialu złudzenie zaglądania za kulisy prawdziwej władzy. Sezon „House of Cards”, w którym Frank Underwood startował w wyścigu o fotel prezydenta USA, promowany był serią plakatów wyborczych wzorowanych na tych towarzyszących zwycięskim kampaniom prawdziwych prezydentów USA.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Claire rządzi"

Czytaj także

Historia

Hiroszima i Nagasaki – trauma Japonii

Ameryka przeczytała opis skutków zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę dopiero w rok po fakcie. Dla Japończyków to symbol narodowego męczeństwa. Wolą jednak nie rozpamiętywać, jaka droga zaprowadziła Japonię ku tragedii.

Adam Szostkiewicz
06.08.2020