Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

Jacek Międlar Jacek Międlar Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Czy każda książka może być dopuszczona do sprzedaży w sieci takiej jak Empik? Czy sam tytuł, mogący czytelnikowi kojarzyć się jednoznacznie, nie powinien zelektryzować decydentów dopuszczających ją do sprzedaży?

Empik zablokował sprzedaż książki Jacka Międlara „Moja walka o prawdę”. Sklep proponował ją w pakiecie z książką Marcina Wichy, laureata NIKE i Paszportu POLITYKI. W niedzielę rano dziennikarz i reporter Cezary Łazarewicz (laureat NIKE za „Żeby nie było śladów”) zamieścił na Facebooku zdjęcie pakietu promocyjnego z Empiku, w którym sklep proponował zniżki na „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, książkę Tomasza Kwaśniewskiego „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” i na „Moją walkę o prawdę” Jacka Międlara.

W opisie książki byłego księdza czytamy, że jest „orędownikiem w walce o prawdę”, „ujawnia i piętnuje homoseksualne lobby w Kościele i liberalizm, który wkradł się w jego szeregi”. Opis, jak komentuje Empik, pochodzi od wydawcy (wPrawo.pl). Międlar znany jest z antysemickich i ksenofobicznych wypowiedzi. W 2016 r. wygłosił na mszy z okazji 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego kazanie. Mówił o „żydowskim motłochu”, który jest największą przeszkodą ruchu wolnościowego.

„Książka szerzy mowę nienawiści”

Na wpis Łazarewicza zareagowało Wydawnictwo Karakter, wydawca Marcina Wichy, stronę Empiku bombardowali też w tej sprawie czytelnicy. Zabrała głos rzeczniczka Empiku Monika Marianowicz. Portalowi Money.pl powiedziała, że w odpowiedzi na liczne głosy czytelników sieć zdecydowała się na „zablokowanie dostępności książki do czasu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji”, skoro „książka ta szerzy mowę nienawiści, a tym samym łamie polskie prawo”.

Reklama