Kultura

Odcinkowa historia Polaków

„Drogi wolności” – historia Polski w odcinkach

Siostry Biernackie, główne bohaterki serialu „Drogi wolności”, od lewej: Marynia (Paulina Gałązka), Lala (Julia Rosnowska)  oraz Alina (Katarzyna Zawadzka). Siostry Biernackie, główne bohaterki serialu „Drogi wolności”, od lewej: Marynia (Paulina Gałązka), Lala (Julia Rosnowska) oraz Alina (Katarzyna Zawadzka). Anna Gostkowska / TVP
Setna rocznica odzyskania niepodległości napędziła koniunkturę na seriale historyczne. Czy wreszcie wynajdziemy przekonujący sposób, by mówić o przeszłości językiem telewizji?
Grzegorz Otrębski w tytułowej roli w serialu „Ziuk. Młody Piłsudski”.Andrzej Wencel/TVP Grzegorz Otrębski w tytułowej roli w serialu „Ziuk. Młody Piłsudski”.

Stworzenie serialu historycznego o wciągającej fabule i bohaterach z krwi i kości to najwyraźniej jedno z niespełnionych polskich pragnień po 1989 r. Pomimo licznych prób sakramentalne pytanie, jak przełożyć historię na język popkultury, zachowując przy tym walor edukacyjny, wciąż nie doczekało się satysfakcjonującej odpowiedzi. Jak na tym tle prezentują się najnowsze seriale i czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Oczami kobiet

Stulecie odzyskania niepodległości to niepowtarzalna okazja, by przedstawić widzom telewizyjną wersję przełomowych wydarzeń 1918 r.

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019