„Drogi wolności” – historia Polski w odcinkach

Odcinkowa historia Polaków
Setna rocznica odzyskania niepodległości napędziła koniunkturę na seriale historyczne. Czy wreszcie wynajdziemy przekonujący sposób, by mówić o przeszłości językiem telewizji?
Siostry Biernackie, główne bohaterki serialu „Drogi wolności”, od lewej: Marynia (Paulina Gałązka), Lala (Julia Rosnowska)  oraz Alina (Katarzyna Zawadzka).
Anna Gostkowska/TVP

Siostry Biernackie, główne bohaterki serialu „Drogi wolności”, od lewej: Marynia (Paulina Gałązka), Lala (Julia Rosnowska) oraz Alina (Katarzyna Zawadzka).

Stworzenie serialu historycznego o wciągającej fabule i bohaterach z krwi i kości to najwyraźniej jedno z niespełnionych polskich pragnień po 1989 r. Pomimo licznych prób sakramentalne pytanie, jak przełożyć historię na język popkultury, zachowując przy tym walor edukacyjny, wciąż nie doczekało się satysfakcjonującej odpowiedzi. Jak na tym tle prezentują się najnowsze seriale i czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Oczami kobiet

Stulecie odzyskania niepodległości to niepowtarzalna okazja, by przedstawić widzom telewizyjną wersję przełomowych wydarzeń 1918 r.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj