Kultura

Pasje Agaty

Fenomen Agaty Zubel

Agata Zubel Agata Zubel Łukasz Rajchert / Polityka
To jeden z najlepiej trafionych Paszportów POLITYKI. Agata Zubel była laureatką za rok 2004, a dziś amerykański „New York Times” zalicza ją do „najbardziej uznanych we współczesnej muzyce klasycznej europejskich kompozytorów i wokalistów”.
Agata Zubel i Orkiestra Arte dei Suonatori na Festiwalu 3x3, Warszawa 2016.Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta Agata Zubel i Orkiestra Arte dei Suonatori na Festiwalu 3x3, Warszawa 2016.

Rok 2018 był dla Agaty Zubel szczególny. Jubileuszowy – w styczniu skończyła 40 lat. Ale też wyjątkowy, jeśli chodzi o ilość sukcesów. Od samego ich wymienienia może się zakręcić w głowie. W kwietniu na szacownych, powstałych jeszcze przed wojną, Dniach Nowej Muzyki Kameralnej w Witten w Niemczech odbyło się prawykonanie „Cleopatra’s Songs” według Szekspira z solowym udziałem kompozytorki śpiewaczki. Napisała ten utwór w ramach nagrody austriackiego Erste Bank za rok 2018; wykonany też został jesienią na prestiżowym festiwalu Wien Modern oraz na festiwalu Auksodrone w Tychach.

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Pasje Agaty"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021