Kultura

Pasje Agaty

Fenomen Agaty Zubel

Agata Zubel Agata Zubel Łukasz Rajchert / Polityka
To jeden z najlepiej trafionych Paszportów POLITYKI. Agata Zubel była laureatką za rok 2004, a dziś amerykański „New York Times” zalicza ją do „najbardziej uznanych we współczesnej muzyce klasycznej europejskich kompozytorów i wokalistów”.
Agata Zubel i Orkiestra Arte dei Suonatori na Festiwalu 3x3, Warszawa 2016.Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta Agata Zubel i Orkiestra Arte dei Suonatori na Festiwalu 3x3, Warszawa 2016.

Rok 2018 był dla Agaty Zubel szczególny. Jubileuszowy – w styczniu skończyła 40 lat. Ale też wyjątkowy, jeśli chodzi o ilość sukcesów. Od samego ich wymienienia może się zakręcić w głowie. W kwietniu na szacownych, powstałych jeszcze przed wojną, Dniach Nowej Muzyki Kameralnej w Witten w Niemczech odbyło się prawykonanie „Cleopatra’s Songs” według Szekspira z solowym udziałem kompozytorki śpiewaczki. Napisała ten utwór w ramach nagrody austriackiego Erste Bank za rok 2018; wykonany też został jesienią na prestiżowym festiwalu Wien Modern oraz na festiwalu Auksodrone w Tychach.

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Pasje Agaty"

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019