Kultura

Zbliżenie

Hiszpańskie zauroczenie polską sztuką

Prezentowany w Muzeum Sztuki w Gironie obraz Meli Muter „Portret kobiety w białej sukience”, 1909 r. Prezentowany w Muzeum Sztuki w Gironie obraz Meli Muter „Portret kobiety w białej sukience”, 1909 r. Piotr Klosek/Jankilevitsch Collection
Zupełnie niespodziewanie krajem, który dziś najpilniej odrabia lekcję z polskiej sztuki, stała się Hiszpania.
Wystawa „Kobro i Strzemiński. Prototypy awangardy” w madryckim Museo Reina Sofía.Muzeum Sztuki w Łodzi Wystawa „Kobro i Strzemiński. Prototypy awangardy” w madryckim Museo Reina Sofía.

W ostatnich dwóch dekadach obecność polskiej sztuki w świecie kształtował przede wszystkim Instytut Adama Mickiewicza, uzupełniany Instytutami Polskimi, dość gęsto rozsianymi po Europie. Niekiedy atakowaliśmy szeroką ławą (tzw. sezony polskie), jak we Francji w 2004 r., gdy zorganizowano ponad 200 wystaw, począwszy od małych miasteczek, a skończywszy na Luwrze (Bernardo Bellotto) i ogrodach Tuileries (Igor Mitoraj). Często były to efemeryczne rozbłyski, rzadziej przedsięwzięcia, dzięki którym udawało się osiągnąć jakieś trwalsze efekty.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Kultura; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbliżenie"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019