Kultura

Teatr gra Masłowską

Polskie i zagraniczne teatry chcą Masłowskiej

„Inni ludzie” w reżyserii Jarzyny. „Inni ludzie” w reżyserii Jarzyny. Marcin Oliva Soto
W TR Warszawa Grzegorz Jarzyna wystawił hiphopowy poemat „Inni ludzie”. Tym samym utwierdził obraz Doroty Masłowskiej jako najważniejszej współczesnej inspiracji literackiej polskiego teatru.
Dorota Masłowska na Festiwalu Góry Literatury, 2018.Tomasz Leśniowski/Wikipedia Dorota Masłowska na Festiwalu Góry Literatury, 2018.

To Grzegorzowi Jarzynie zawdzięczamy Dorotę Masłowską dramatopisarkę – na zamówienie dyrektora TR Warszawa napisała w 2006 r. swoją pierwszą sztukę „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Także na jego zamówienie napisała trzy lata później swoją najgłośniejszą sztukę „Między nami dobrze jest”, którą wystawił w koprodukcji z prestiżową berlińską Schaubühne, a pięć lat później zekranizował. To stamtąd pochodzą frazy typu: „Wiele zawdzięczam nieistnieniu i niebyciu: z jednej strony nie jestem nikim, a z drugiej na przykład nie jestem Polką”, które weszły do języka.

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Teatr gra Masłowską"

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021