Kultura

AutoAUTOR

Sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy?

Model językowy sztucznej inteligencji GPT-2 potrafi kontynuować narrację w oparciu o dostarczony fragment tekstu, pisząc prozę, doniesienia prasowe, analizy i podsumowania. Model językowy sztucznej inteligencji GPT-2 potrafi kontynuować narrację w oparciu o dostarczony fragment tekstu, pisząc prozę, doniesienia prasowe, analizy i podsumowania. Mirosław Gryń / Polityka
Naukowcy stworzyli, ku swemu zaskoczeniu, model sztucznej inteligencji tak świetnie piszącej teksty, że w obawie przed konsekwencjami ukryli go w najgłębszej szufladzie.
Być może niektórych polityków czy biznesmenów, zachwyci możliwość skorzystania z usług cyfrowego ghost writera.Sompong Tom/PantherMedia Być może niektórych polityków czy biznesmenów, zachwyci możliwość skorzystania z usług cyfrowego ghost writera.

Był jasny, zimny dzień kwietniowy i zegary biły trzynastą. Siedziałem w samochodzie, w drodze do nowej pracy w Seattle. Po prostu zatankowałem, włożyłem kluczyk i pozwoliłem autu jechać. Wyobrażałem sobie, jak ten dzień mógłby wyglądać za sto lat. Jest rok 2045, pracuję jako nauczyciel w jakiejś szkole w ubogim, wiejskim rejonie Chin. Zaczynam od historii Chin i historii nauki”.

Tak jakby znajome, a jednak nie? Spróbujmy zatem tej wersji:

„Był jasny, zimny dzień kwietniowy i zegary biły trzynastą.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "AutoAUTOR"

Czytaj także

Nauka

Suszarki do rąk są za głośne dla dzieci – alarmuje 13-letnia badaczka

Dzieci to doskonali obserwatorzy, dostrzegający często to, co umyka dorosłym. 13-letnia Nora Louise Keegan zrobiła to niedawno na łamach międzynarodowego czasopisma naukowego, pisząc o hałasie z elektrycznych suszarek do rąk.

Piotr Rzymski
12.10.2019