Kultura

Nieustanne poczucie zagrożenia

Sarah Hall o ciemnych wizjach przyszłości

Sarah Hall (ur. 1974), brytyjska pisarka. Sarah Hall (ur. 1974), brytyjska pisarka. Richard Thwaites
Mogę sobie wyobrazić, że idę na wojnę. Tym właśnie zajmuje się literatura, tworzeniem przekonujących wizji przyszłości – mówi Brytyjka Sarah Hall, której książka „Madame Zero i inne opowiadania” właśnie się ukazała po polsku.
Wydawnictwo Pauza/materiały prasowe

Norwich, stolica musztardy – tak słyszałam. Tymczasem Norwich, miasteczko w północno-wschodniej Anglii, nazywano schronieniem pisarzy, którzy uciekali tu z Londynu. A czasem z jeszcze dalszych okolic, jak W.G. Sebald, który zamieszkał tu w latach 70. Okolicę opisał w książce „Pierścienie Saturna”. Tutaj przyjeżdżali Ewan McEwan i Kazuo Ishiguro (okolica stała się inspiracją powieści „Nie opuszczaj mnie”). W Norwich powstała też pierwsza średniowieczna księga napisana po angielsku przez mistyczkę Juliannę z Norwich, która dokumentowała swoje objawienia, będące radosną nowiną dla ludzkości.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieustanne poczucie zagrożenia"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001