Kultura

Nieustanne poczucie zagrożenia

Sarah Hall o ciemnych wizjach przyszłości

Sarah Hall (ur. 1974), brytyjska pisarka. Sarah Hall (ur. 1974), brytyjska pisarka. Richard Thwaites
Mogę sobie wyobrazić, że idę na wojnę. Tym właśnie zajmuje się literatura, tworzeniem przekonujących wizji przyszłości – mówi Brytyjka Sarah Hall, której książka „Madame Zero i inne opowiadania” właśnie się ukazała po polsku.
Wydawnictwo Pauza/materiały prasowe

Norwich, stolica musztardy – tak słyszałam. Tymczasem Norwich, miasteczko w północno-wschodniej Anglii, nazywano schronieniem pisarzy, którzy uciekali tu z Londynu. A czasem z jeszcze dalszych okolic, jak W.G. Sebald, który zamieszkał tu w latach 70. Okolicę opisał w książce „Pierścienie Saturna”. Tutaj przyjeżdżali Ewan McEwan i Kazuo Ishiguro (okolica stała się inspiracją powieści „Nie opuszczaj mnie”). W Norwich powstała też pierwsza średniowieczna księga napisana po angielsku przez mistyczkę Juliannę z Norwich, która dokumentowała swoje objawienia, będące radosną nowiną dla ludzkości.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieustanne poczucie zagrożenia"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021