Kultura

Muzyka i powietrze

62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień

materiały prasowe
Hasło tegorocznej Warszawskiej Jesieni to „pneuma”, czyli powietrze – termin wieloznaczny, który muzyki może dotyczyć na kilku płaszczyznach.

Hasło tegorocznej Warszawskiej Jesieni to „pneuma”, czyli powietrze – termin wieloznaczny, który muzyki może dotyczyć na kilku płaszczyznach. Oczywiście przede wszystkim jako przestrzeń, w której rozchodzi się dźwięk, ale też jako możliwy sposób wydobywania dźwięku (na instrumentach dętych lub w śpiewie). No i jest jeszcze wymiar duchowy – tchnienie, powiew, wiatr historii. Wszystkie te aspekty będą miały odzwierciedlenie w programie festiwalu. Te fizyczne – najbardziej w instalacjach i performansach Małej Warszawskiej Jesieni, te duchowe – w muzyce Sofii Gubajduliny czy Jonathana Harveya. Poza tak znanymi autorami – dodajmy jeszcze Iannisa Xenakisa czy Trkisnana Muraila – pojawi się wiele nowych nazwisk. Odbędzie się 11 prawykonań. 

Szczegóły: warszawska-jesien.art.pl

62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, 20–28 września, Warszawa

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka i powietrze"

Czytaj także

Kraj

Pan Katastrofa. Kłopoty PiS z Macierewiczem

Antoni Macierewicz nie pokazuje dowodów na zamach, za to wszczyna kolejne awantury. Tym razem w PiS, które bezskutecznie próbuje go uciszyć.

Grzegorz Rzeczkowski
05.03.2021