Festiwal "Warszawska Jesień" to największy i najstarszy festiwal muzyki współczesnej oraz jeden z najważniejszych festiwali muzyki nowej na świecie. Festiwal określany jest często "świadkiem historii". Pierwsza jego edycja odbyła się w październiku 1956 roku, a wydarzenie do dziś jest realizowane niemal bez przerw.
Muzyka jest językiem, ale i język niesie własną muzykę. W festiwalowych koncertach oba te żywioły będą przeplatać się na różne sposoby, dotykając kwestii takich jak: rola słowa w muzyce – słowo wtopione w muzykę i muzyka wtopiona w słowo – język muzyki, muzyka języka – muzyki i języka elementy wspólne – specyfika struktur – gramatyka muzyki, architektura tekstu – podobieństwo funkcji – muzyka a informacja – komunikacja poprzez muzykę – środki przekazu – „mowa” muzyki w perspektywie społecznej – sztuka czasu zarazy: muzyka domowa. Wszystkie te kwestie zgłębić będą mogli uczestnicy 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Wydarzenie startuje już 18 września i potrwa do 26 września.
PNEUMA - pod tym hasłem odbywa się w tym roku Festiwal Warszawska Jesień. Od 20 do 28 września na uczestników czeka ponad 50 festiwalowych wydarzeń, 32 w paśmie głównym, 2 w ramach „Warszawskiej Jesieni Klubowo”, 7 – „Małej Warszawskiej Jesieni” oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących.
55 wydarzeń głównych i towarzyszących: 21 koncertów, 10 spotkań i warsztatów, 4 instalacje, 4 wernisaże i finisaż, 3 projekcje filmowe, 13 imprez towarzyszących, w tym radio internetowe, 19 miejsc wydarzeń, 82 kompozytorów i kompozytorek, 48 prapremier światowych, w tym 17 polskich premier i 18 zamówień kompozytorskich.
Mamy stulecie awangardy, więc trudno, by festiwal, który – jak mówi jego nowy dyrektor Jerzy Kornowicz – stanowi obserwatorium idei, nie zajął się bliżej tematem.
Ponad 40 wydarzeń głównych i towarzyszących, prawykonania spektakli operowych, niemal 400 wykonawców z Polski i z zagranicy, 89 solistów, około 20 miejsc na artystycznej mapie Warszawy. 16 września rozpoczyna się 59. festiwal Warszawska Jesień, czyli 10 dni święta muzyki współczesnej. Znamy już pełny program tegorocznej edycji, która coraz odważniej wchodzi w tkankę miejską i bierze pod lupę operę współczesną. Więcej o festiwalu przeczytacie tutaj.
Przygotowania do festiwalu i inne towarzyszące mu okoliczności na bieżąco komentuje Jacek Świdziński, twórca komiksów, ilustrator. Oto jego prace!
Inne instrumenty” zabrzmią w tym roku na Warszawskiej Jesieni.
21–29.09.2012
Zapowiada się festiwal niełatwy, lecz ciekawy. Szczególną atrakcją będą dzieła z gatunku teatru muzycznego.
Jesieni w tym roku towarzyszy międzynarodowa impreza – konwencja nowej muzyki ArtMusFair