Kultura

5 najciekawszych nowych książek dla dzieci (na Mikołajki i nie tylko)

„Petra” „Petra” mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.
„Balonowa 5”mat. pr. „Balonowa 5”

Mikołaj Pasiński (tekst), Gosia Herba (ilustracje), „Balonowa 5”, Egmont, Warszawa 2019. Balonowa 5 to adres pewnej kamienicy, w której mieszkają bardzo osobliwi lokatorzy. Rodzina pająków prowadząca Pajęczą Orkiestrę, hipopotam śniący o arktycznej przygodzie, a nawet pantera hodująca kwiaty doniczkowe. Cała opowieść zbudowana jest na ich zaskakujących sylwetkach, a graficznie prowadzona przez doskonałe ilustracje Gosi Herby. Doskonale skomponowane plansze wykonane kredkami pełne są detali i ukrytych smaczków. Dlatego rodzice też będą mieć sporą przyjemność z lektury.

Małgorzata Węgrzecka (tekst), Kacper Dudek (ilustracje), „Kotek Mamrotek i regulator chęci”, Nowa Era, Warszawa 2019. Kotek Mamrotek bardzo lubi mieć. Ma mnóstwo zabawek, zwanych tutaj cośkami, i najchętniej miałby tych cośków jeszcze więcej, ale w końcu dochodzi do wniosku, że co za dużo, to nie zdrowo – i musi jakoś powstrzymać swoją żądzę posiadania. Małgorzata Węgrzecka zabawnym, prostym językiem napisała bardzo potrzebną opowieść o krytyce konsumpcjonizmu. I co najważniejsze, dostosowaną do percepcji małego czytelnika, a nie rodzica. Nie ma tu szczytnych idei, ale jest praktyka poparta piosenką do zapamiętania (zwaną mamrotanką). A Kacper Dudek, jak zawsze graficznie zadziorny, świetnie wszystko zilustrował.

Marianna Coppo, „Petra”, Wytwórnia, Warszawa 2019. Ta książka jest jak dobra współczesna poezja, tyle że dziecięca. Oszczędna w słowach i obrazie i przez to zostawiająca dziecku sporo przestrzeni dla własnej wyobraźni. Tytułowa Petra jest kamieniem, choć sama do końca nie jest tego pewna. Jej przygody wynikają trochę z przypadku, a trochę z innego odczuwania upływu czasu. Bo cóż dla kamienia znaczy sto lat w jedną czy drugą stronę?

Reklama