„Czuły narrator”, wykład noblowski Olgi Tokarczuk, podbił nie tylko polski internet, ale i zachodnią prasę. Tekst mowy okazał się na tyle pojemny, że bardzo różni czytelnicy mogli się w nim odnaleźć.
Wykład noblowski wygłoszony w sobotę zmienił zupełnie nastawienie prasy szwedzkiej, która do tej pory głównie zajmowała się kontrowersjami wokół drugiego noblisty Petera Handkego. Po konferencji prasowej, na której Handke odmówił rozmowy o swoim stosunku do ludobójstwa w Srebrenicy, pisarz był w prasie na niemal każdej stronie. Dzień później z każdej strony spoglądała twarz Olgi Tokarczuk.
Jej wykład przedrukował w całości dziennik „Dagens Nyheter”, a „Svenska Dagbladet” opublikowała reportaż z Nowej Rudy zatytułowany „Olgaland” i entuzjastyczne omówienie jej wykładu, który był „świetnie skonstruowany i prowokował do myślenia”.
Polityka
50.2019
(3240) z dnia 10.12.2019;
Kultura;
s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Przesłanie z Olgalandu"
Justyna Sobolewska
Krytyczka literacka. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Autorka książki „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” (2012 r.), której poszerzone wydanie ukazało się w 2016 r. Zasiada w kapitule Nagrody im. Gombrowicza oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2017 r. przygotowała antologię opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana dumna prowincja”. Jest laureatką nagrody PIKowy Laur przyznawanej przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa.