Kultura

Saga rodu Skywalkerów

Przewodnik po „Gwiezdnych wojnach”

Infografika Lech Mazurczyk, MP, Getty Images
„Skywalker. Odrodzenie” to finał najsłynniejszej sagi w dziejach kina, opowiadanej przez ponad 40 lat. Czym „Gwiezdne wojny” są jako całość?
Dopóki filmy będą przynosić zyski, a gadżety będą się sprzedawać w hurtowych ilościach, studio nie zrezygnuje z „Gwiezdnych wojen”.BEW Dopóki filmy będą przynosić zyski, a gadżety będą się sprzedawać w hurtowych ilościach, studio nie zrezygnuje z „Gwiezdnych wojen”.

Jak wyglądałby świat bez tej gwiezdnej sagi? Na pozór zmieniłoby się niewiele. Kilka wynalazków i kilkanaście gatunków zwierząt nazywałoby się inaczej niż dziś. Przepadłyby memy z Yodą i parę chwytliwych politycznych bon motów inspirowanych dialogami z filmu. Czwarty maja byłby po prostu Międzynarodowym Dniem Strażaka, a nie nieformalnym świętem fanów gwiezdnej sagi. W podtoruńskim Grabowcu nie byłoby uliczki Obi-Wana Kenobiego. Ale przede wszystkim stracilibyśmy jedyne w swoim rodzaju ponadpokoleniowe doświadczenie, które od 40 lat łączy ludzi na całym świecie.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Kultura; s. 128
Oryginalny tytuł tekstu: "Saga rodu Skywalkerów"

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015