Kultura

Polskie filmy

10 najlepszych polskich filmów 2019

Bartosz Bielenia jako ksiądz i nieksiądz. Bartosz Bielenia jako ksiądz i nieksiądz. mat. pr.
Autorskie podsumowanie 2019 roku w polskim kinie.

1. Boże Ciało, reż. Jan Komasa.

Film o chłopaku z poprawczaka podszywającym się pod księdza (kłamcy, który wydobywa z ludzi prawdę) wzbudza ogromne emocje i jest najlepszą terapią społeczną, jaką Polacy mogli sobie zafundować w trudnych czasach. Amerykanie chcą przerobić go na serial. Przypieczętowaniem sukcesu będzie nieoczekiwana, lecz wielce prawdopodobna nominacja do Oscara.

2. Obywatel Jones, reż. Agnieszka Holland.

Wielki Głód na Ukrainie, obojętność rządów i rola mediów we współczesnym świecie – trzy gorące, niepoprawne politycznie tematy na tle XX-wiecznych totalitaryzmów. Mocne, prowokujące, skłaniające do dyskusji. Najlepsze dzieło Holland od lat.

3. Supernova, reż. Bartosz Kruhlik.

Świetnie zainscenizowany, znakomicie operujący przestrzenią i filmowym czasem, łamiący wzory filmowej narracji dramat sensacyjno-obyczajowy. Przywołuje ducha kina moralnego niepokoju, umiejętnie czerpiąc z doświadczeń rumuńskiej nowej fali. Z drobnych obserwacji układających się niepostrzeżenie w metaforę twórcy wyciskają maksimum emocji.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Afisz. Podsumowania 2019 roku; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Polskie filmy"

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021