Kultura

Pochód abakanów

Prace Magdaleny Abakanowicz w Łotewskim Narodowym Centrum Sztuki w Rydze. Prace Magdaleny Abakanowicz w Łotewskim Narodowym Centrum Sztuki w Rydze. Andrejs Strokins
Niedługo po śmierci Magdaleny Abakanowicz jej sztuka doczekała się rekordowego zainteresowania. Rok 2020 przyniesie spektakularne prezentacje na całym świecie, w tym wystawę w londyńskiej Tate Modern.
Wystawa „Corporeal Materiality”, czyli dzieła artystki w londyńskiej filii galerii Marlbrough.Luke Walker/Marlborough. Wystawa „Corporeal Materiality”, czyli dzieła artystki w londyńskiej filii galerii Marlbrough.

Trwa nieformalny wyścig o tytuł najjaśniej świecącej w świecie gwiazdy polskiej sztuki. Po wystawie Andrzeja Wróblewskiego w madryckim muzeum Reina Sofia wydawało się, że to on może zawładnąć wyobraźnią miłośników sztuki na całym globie. W pewnym momencie, dzięki ekspozycjom w Tate Liverpool i Stedelijk w Amsterdamie, gwałtownie wyrwał do przodu Edward Krasiński. Mocną odpowiedź zgotowała mu para Kobro/Strzemiński, trafiając do sal paryskiego Centre Pompidou. A cały czas blisko szpicy utrzymuje się Alina Szapocznikow.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Kultura; s. 86
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Indyjska tragedia: kto zawinił

Hindusi żyją w kraju, który każdego dnia odsłania całe piękno i nędzę istnienia. Niczego nie ukrywa – teraz w pandemii również własnej śmierci.

Paulina Wilk
13.05.2021