Kultura

Kiczowaty kostium Zagłady

Moda na powieści z Auschwitz

Odchodzi pokolenie, którego to dotyczyło, które żyło w tych czasach i identyfikowało się z tym tematem. Odchodzi pokolenie, którego to dotyczyło, które żyło w tych czasach i identyfikowało się z tym tematem. Mirosław Gryń / Polityka
Rynkowe zainteresowanie literackimi relacjami z Auschwitz zaprowadziło nas w stronę trywializacji: obozy zagłady stały się właśnie wygodną i modną scenerią dla tandetnie napisanego romansu.
Wszystko można wymyślić. Przepis na bestseller jest prosty – powinna to być historia chwytająca za serce i podnosząca na duchu.Mirosław Gryń/Polityka Wszystko można wymyślić. Przepis na bestseller jest prosty – powinna to być historia chwytająca za serce i podnosząca na duchu.

Księgarnie i witryny internetowe pękają od książek z Auschwitz w tytule, trudno odróżnić świadectwa, relacje więźniów od powieści, które są fantazjami na temat prawdziwych zdarzeń i postaci. I te właśnie okazały się żyłą złota – królują na listach bestsellerów na całym świecie i są traktowane jako źródło wiedzy o Auschwitz. To tylko niektóre z nich: „Tatuażysta z Auschwitz” i jego kontynuacja „Podróż Cilki”, „Kołysanka z Auschwitz”, „Położna z Auschwitz”, „Bibliotekarka z Auschwitz”, „Anioł z Auschwitz”, „Sekret Elizy.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiczowaty kostium Zagłady"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021