Kultura

Żadnej pracy się nie bał

Jerzy Gruza: mistrz autokreacji i autoironii

Jerzy Gruza (1932–2020) Jerzy Gruza (1932–2020) Piotr Małecki / Forum
Odszedł Jerzy Gruza, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, aktor, mistrz autokreacji i autoironii.
„Zawsze wybierałem przygodę, o co wiele osób miało do mnie pretensję. Ale przyznając się do swoich słabości, jestem szczery. Jest to uczciwsze niż udawanie kogoś, kim się nie jest”.Bartosz Krupa/EAST NEWS „Zawsze wybierałem przygodę, o co wiele osób miało do mnie pretensję. Ale przyznając się do swoich słabości, jestem szczery. Jest to uczciwsze niż udawanie kogoś, kim się nie jest”.

Dał się zapamiętać przede wszystkim jako twórca komediowych seriali, które biły rekordy popularności: „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”, „Tygrysów Europy”. Ośmieszał w nich rozdźwięk między pompatyczną, fasadową rzeczywistością ideologii, propagandy i reklam a tym, jak wygląda i czym jest życie w całej swojej głupocie i mizerii. Ułudę i trudne do zrealizowania marzenia konfrontował z nieefektowną codziennością.

Jerzego Gruzę szczególnie interesowała pewna odmiana romantyzmu.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Pożegnanie; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Żadnej pracy się nie bał"

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020