Kultura

Superman z MO

Powrót Kapitana Żbika

Kapitan Żbik narysowany przez Bogusława Polcha. Kapitan Żbik narysowany przez Bogusława Polcha. Marek Zajdler / EAST NEWS
Ikona peerelowskiej popkultury wraca jako bohater spektaklu „Kapitan Żbik i żółty saturator”. Co takiego fascynuje nas dziś w propagandowych komiksach sprzed półwiecza?
Plakat zapowiadający musical Teatru Syrena.Teatr Syrena/Polityka Plakat zapowiadający musical Teatru Syrena.

Przed laty piosenkę o kapitanie Janie Żbiku nagrał na debiutanckiej płycie zespół Big Cyc, teraz przyszła pora, by zaśpiewał sam Żbik. Asa Milicji Obywatelskiej w musicalu warszawskiego Teatru Syrena zagra Maciej Maciejewski. Akcja spektaklu „Kapitan Żbik i żółty saturator” – jak zapowiadają jego twórcy – toczyć się będzie „w rozśpiewanej i roztańczonej Warszawie lat 70., stolicy koszul nonajron i społecznych akcji zbiórek makulatury, mieście, gdzie tylko co jakiś czas rzucają do sklepu pomarańcze, ale fantazja i przedsiębiorczość rodaków ubarwia rzeczywistość”.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Superman z MO"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021