Kultura

Daleko mi do celebryty

Rozmowa z Jakubem Józefem Orlińskim, śpiewakiem, laureatem paszportu POLITYKI

Zdjęcie promujące debiutancką solową płytę „Anima sacra”. Zdjęcie promujące debiutancką solową płytę „Anima sacra”. Michael Sharkey
Chcę zainteresować ludzi, którzy nigdy nie poszli na koncert muzyki klasycznej, nigdy nie widzieli opery – mówi Jakub Józef Orliński, laureat Paszportu POLITYKI w dziedzinie muzyki poważnej.
Polityka

DOROTA SZWARCMAN: – Polscy śpiewacy od lat odnoszą sukcesy na scenach światowych. Pan reprezentuje kolejne młode pokolenie. Co nowego do świata operowego wnoszą młodzi?
JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI: – Myślę, że w ostatnich dwóch dekadach wraz z rozwojem technologii do świata opery zawitało sporo nowości, wnoszonych nie tylko przez młodych śpiewaków, ale też reżyserów, scenografów, dyrygentów czy dyrektorów teatrów. Świat się zmienia, a opera wraz z nim. Śpiewaków na dobrym poziomie jest sporo, konkurencja jest duża.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Daleko mi do celebryty"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020