Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Marzec 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Gen-ichiro Yagyu, „Włosy” Gen-ichiro Yagyu, „Włosy” mat. pr.
Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. A teraz może szczególnie potrzebne.

Lara Albanese (tekst), Luogo Comune (ilustracje), „Ziemia do księżyca”, Muchomor

W tym roku rynek wydawniczy cierpi na klęskę urodzaju książek o kosmosie, a spośród licznych pozycji „Ziemia do księżyca” wydaje się jedną z najciekawszych dla czytelników powyżej siódmego roku życia. Choć podtytuł brzmi „Porywająca historia Apollo 11”, to autorzy traktują tę historię bardzo szeroko, obszernie nakreślając cały polityczny kontekst i przedstawiając dokonania obydwu głównych graczy czasów zimnej wojny. Ciekawe są również ilustracje: bardzo reporterskie, wykonane ołówkiem i kredkami.

mat. pr.Lara Albanese, Luogo Comune, „Ziemia do księżyca”

Julia Donaldson (tekst), Axel Scheffler (ilustracje), „Dziecko Gruffalo”, Tekturka

Sequel światowego bestsellera o małej myszy i kosmatym potworze to przewrotna zabawa w odwrócenie ról. Teraz to mysz staje się potworem, a potwór tym, któremu towarzyszy lęk. Tyle że potwór jest mały, bo głównym bohaterem nie jest Gruffalo, ale jego córeczka.

Julia Donaldson, Axel Scheffler, „Dziecko Gruffalo”mat. pr.Julia Donaldson, Axel Scheffler, „Dziecko Gruffalo”

Colas Gutman (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), „Zapchlony kundel”, Wytwórnia

Tytułowy kundel to chyba największa ofiara życiowa na czterech łapach, jaką można sobie wyobrazić. Brakuje mu rozsądku, jest strasznie naiwny, do tego paskudnie pachnie. Ale ma oczywiście wielkie serce i przez to razem ze swoim śmietnikowym towarzyszem Płaskotem (kotem po przejściach) ciągle pakuje się w kłopoty. Choć humor Gutmana bywa nadmiernie dosadny, to rekompensują go ilustracje Boutavanta.

Colas Gutman, Marc Boutavant, „Zapchlony kundel”mat. pr.Colas Gutman, Marc Boutavant, „Zapchlony kundel”

Gen-ichiro Yagyu, „Włosy”, Tako

Bezpretensjonalna, zabawna i zadziorna opowieść o włosach. Zarówno tych na głowie, jak i w miejscach intymnych. Włosy stają się tu dobrym pretekstem, by opowiedzieć dziecku zarówno o starości, jak i dojrzewaniu. Japoński autor, puszczający co chwila oko do małego czytelnika, posługuje się bardzo prostym i drapieżnym rysunkiem. Z powodzeniem można go ustawić na półce obok Butenki.

Gen-ichiro Yagyu, „Włosy”mat. pr.Gen-ichiro Yagyu, „Włosy”

Benji Davies, „Powrót wieloryba”, Znak

Mały Noi mieszka nad brzegiem morza z tatą rybakiem i sześcioma kocurami. Pewnego dnia ojciec wypływa na połów i długo nie wraca, a chłopiec zaczyna się niepokoić. Rusza na pomoc, a gdy sprawy przybierają naprawdę zły obrót, z pomocą przychodzi dawny przyjaciel – mały wieloryb. Prosta historia o przyjaźni, zaufaniu i wierze we własne siły – nawet gdy jest się bardzo małym.

Benji Davies, „Powrót wieloryba”mat. pr.Benji Davies, „Powrót wieloryba”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną