Kultura

Kupmy sobie coś ładnego

Zdalne aukcje

Dzieło Magdaleny Abakanowicz wylicytowane za ponad 2 mln zł. Dzieło Magdaleny Abakanowicz wylicytowane za ponad 2 mln zł. Paweł Bobrowski/Desa Unicum
W cieniu pandemii sztuka zamarła. Pozamykano muzea, odwołano wystawy. Ale rynek sztuki ma się na razie zaskakująco dobrze. Przynajmniej w Polsce.
Dom aukcyjny Agra Art.Agra Art Dom aukcyjny Agra Art.

Niezłą sytuację potwierdzają najświeższe dane za pierwszy kwartał 2020 r. Obroty na rodzimym rynku aukcyjnym wyniosły w tym czasie 65 mln zł, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. aż o 23 proc. Można oczywiście przypomnieć, że dwa pierwsze miesiące minęły raczej w mglistym przeczuciu niebezpieczeństwa niż realnej grozie. Ale już ostatnio, gdy koronawirus paraliżował życie w kraju, a większość aukcji odbywała się bez udziału publiczności, ceny hulały aż miło.

17 marca na aukcji Polswiss Art obroty wyniosły aż 14,8 mln, a o obraz Jacka Malczewskiego trwała zażarta licytacja, która zwycięzcę kosztować będzie 3,1 mln zł.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Kultura; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Kupmy sobie coś ładnego"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021