Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Palcem po Polsce

Literatura o podróżach

Jedno ze zdjęć z „Wędrownego zakładu fotograficznego” Agnieszki Pajączkowskiej, która przejechała śladem akcji „Wisła”. Jedno ze zdjęć z „Wędrownego zakładu fotograficznego” Agnieszki Pajączkowskiej, która przejechała śladem akcji „Wisła”. Agnieszka Pajączkowska
Jeżdżąc na rowerze stacjonarnym na balkonie, odwiedziłam najdalsze zakątki naszego kraju. Czytałam przy tym książki z coraz bogatszego nurtu literackiego o podróżach po Polsce.
Adam RobińskiAlbert Zawada/Agencja Gazeta Adam Robiński

Można chodzić piechotą, można jechać samochodem, można patrzeć na krajobraz, na ptaki, na pozostałości PRL, na przydrożne bary albo szukać śladów historii. Każdy z autorów uprawia inny rodzaj podróży. Michał Książek szedł piechotą przygraniczną drogą („Droga 816”), Agnieszka Pajączkowska przejechała ze swoim zakładem fotograficznym („Wędrowny zakład fotograficzny”) śladem akcji „Wisła” i zbierała opowieści przesiedleńców. Adam Robiński w „Hajstrach” i „Kiczerach” nie tylko podróżuje, ale opowiada o krajoznawcach, demitologizuje też Bieszczady jako krainę pierwotnej dzikości.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Palcem po Polsce"
Reklama

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022