Kultura

Drugie życie Orwella

Komiksowy Orwell

Kadry z graficznej biografii pisarza. Kadry z graficznej biografii pisarza. Wydawnictwo Marginesy
Gdyby George Orwell zobaczył swoją obrazkową biografię i udaną adaptację „Folwarku zwierzęcego”, sam mógłby dziś zmienić swoją nie najlepszą opinię o komiksach.
Okładka komiksowej wersji słynnej powieści Orwella z ilustracjami Odyra Bernardiego.Wydawnictwo Jaguar Okładka komiksowej wersji słynnej powieści Orwella z ilustracjami Odyra Bernardiego.

Londyn, lato 1939 r. George Orwell stoi na zatłoczonej Fleet Street, nieopodal pubu The Old Bell, i przegląda komiks – pierwszy numer „Supermana”. Wyraźnie zdegustowany, unosi brew, jakby nie dowierzał temu, co czyta.

To scena zrodzona w wyobraźni scenarzysty Pierre’a Christina i rysownika Sébastiena Verdiera, twórców znakomitego „Orwella” – graficznej biografii brytyjskiego pisarza. Wymyślona, ale prawdopodobna, bo wśród licznych lektur Orwella znajdowały się również komiksy.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Drugie życie Orwella"

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019