„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kultura

Odgłosy ciszy

Wsłuchani w ciszę miast

Jacek Szczepanek nagrywa dźwięki opustoszałej Warszawy. Jacek Szczepanek nagrywa dźwięki opustoszałej Warszawy. Mateusz Wysocki
Tygodnie spędzone w społecznej izolacji sprawiły, że wzrosła świadomość roli, jaką w naszym otoczeniu odgrywa dźwięk.
Pasażerskie połączenia lotnicze zostały niemal całkiem odwołane. Błyskawicznie poskutkowało to wyciszeniem nieba.PantherMedia Pasażerskie połączenia lotnicze zostały niemal całkiem odwołane. Błyskawicznie poskutkowało to wyciszeniem nieba.

Brama Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Jedno z miejsc o największym natężeniu ruchu pieszego w stolicy, zwykle pełne studentów, urzędników i turystów. Jacek Szczepanek, artysta dźwiękowy, akustyk, rozstawia swój zestaw mikrofonów i wciska nagrywanie na przenośnym rekorderze. Główny plan dźwiękowy nagrania, zamiast zwyczajowego miejskiego tumultu, kreślą ptasie trele. Donośne śpiewy i nawoływania mazurków, wróbli, sikorek, kosów, szpaków, dzwońców, rozochoconych gorączką wiosennych godów, skutecznie zagłuszają fragmenty nielicznych rozmów i bijących kurantów. A to popołudnie w marcowy poniedziałek. Tak brzmiały pierwsze dni ogólnopolskiej kwarantanny w centrum niemal dwumilionowej metropolii.

Wielkie wyciszenie

Wprowadzone na całym świecie restrykcje miały skutek uboczny – uświadomiły milionom mieszkańców dużych miast obecność pejzażu dźwiękowego, będącego dotąd domeną specjalistów z dziedziny bioakustyki, ochrony środowiska czy sound artu. Nie ma prostych badań akustycznych, które pokazywałyby, jak bardzo obniżyło się podczas pandemii natężenie dźwięku. Ale są dane pośrednie. Od ogłoszenia ogólnonarodowej kwarantanny o niemal 50 proc. spadła mobilność samochodowa, a o 62 proc. mobilność piesza Polaków. Opublikowany 15 kwietnia 2020 r. komunikat Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad donosił, że ruch samochodowy w pierwszym tygodniu kwietnia zmalał w stosunku do pierwszego tygodnia marca od 35–41 proc. w tygodniu do 54–63 proc. w weekendy. W samej Warszawie Zarząd Dróg Miejskich odnotował niemal połowę mniej samochodów w ruchu ulicznym. Pasażerskie połączenia lotnicze zostały niemal całkiem odwołane. Błyskawicznie poskutkowało to wyciszeniem nieba, przynosząc odczuwalną ulgę wielu mieszkańcom osiedli znajdujących się w torach lotniczych.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Odgłosy ciszy"
Reklama