Kultura

Odgłosy ciszy

Wsłuchani w ciszę miast

Jacek Szczepanek nagrywa dźwięki opustoszałej Warszawy. Jacek Szczepanek nagrywa dźwięki opustoszałej Warszawy. Mateusz Wysocki
Tygodnie spędzone w społecznej izolacji sprawiły, że wzrosła świadomość roli, jaką w naszym otoczeniu odgrywa dźwięk.
Pasażerskie połączenia lotnicze zostały niemal całkiem odwołane. Błyskawicznie poskutkowało to wyciszeniem nieba.PantherMedia Pasażerskie połączenia lotnicze zostały niemal całkiem odwołane. Błyskawicznie poskutkowało to wyciszeniem nieba.

Brama Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Jedno z miejsc o największym natężeniu ruchu pieszego w stolicy, zwykle pełne studentów, urzędników i turystów. Jacek Szczepanek, artysta dźwiękowy, akustyk, rozstawia swój zestaw mikrofonów i wciska nagrywanie na przenośnym rekorderze. Główny plan dźwiękowy nagrania, zamiast zwyczajowego miejskiego tumultu, kreślą ptasie trele. Donośne śpiewy i nawoływania mazurków, wróbli, sikorek, kosów, szpaków, dzwońców, rozochoconych gorączką wiosennych godów, skutecznie zagłuszają fragmenty nielicznych rozmów i bijących kurantów.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Odgłosy ciszy"

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019