Kultura

Zataczamy koło

Peerelowska inwigilacja

Tomasz Wolski (ur. 1977 r.) – reżyser, operator, montażysta. Tomasz Wolski (ur. 1977 r.) – reżyser, operator, montażysta. Anna Gawlita
Jeśli pozwalamy władzy kontrolować nasze życie, to powtarzamy stare błędy – mówi dokumentalista Tomasz Wolski, laureat Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film „Zwyczajny kraj” o inwigilacji w czasach PRL.
Jay Rosenblatt (z lewej), juror Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage wręcza Złotą Żabę Tomaszowi Wolskiemu, 2011 r.Jarosław Pruss/Forum Jay Rosenblatt (z lewej), juror Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage wręcza Złotą Żabę Tomaszowi Wolskiemu, 2011 r.

JANUSZ WRÓBLEWSKI: – Czterdziestolatek rozliczający epokę komunizmu. Co pan czuł, montując film z esbeckich materiałów odnalezionych w IPN z ludźmi na podsłuchu?
TOMASZ WOLSKI: – Przygnębienie. To czasy, których właściwie nie pamiętam. W 1989 r. miałem 12 lat. Mój PRL to osiedlowe podwórko w Grudziądzu, uciekanie nad jezioro z kolegami, pierwsze zauroczenie miłosne. Rodzice pracowali na działce, w foliach przy pomidorach. Dużo czasu tam spędzałem. Pamiętam drobne incydenty: kolejki albo jak dostałem w twarz od nauczyciela za to, że się spóźniłem na lekcję.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Zataczamy koło"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020