Kultura

Komiks lepszego sortu

Literatura obrazkowa

„Sabrina” – Nick Drnaso „Sabrina” – Nick Drnaso Kultura Gniewu
Polska premiera „Sabriny” Nicka Drnaso, pierwszej powieści graficznej nominowanej do nagrody Bookera, to okazja, by zastanowić się, dlaczego komiks wciąż nie funkcjonuje w masowej wyobraźni jako wartościowa literatura.
Część twórców ze znaczącym dorobkiem nie lubi określenia „powieść graficzna”.Kultura Gniewu Część twórców ze znaczącym dorobkiem nie lubi określenia „powieść graficzna”.

Aktor Robin Williams, który był wielkim fanem opowieści obrazkowych, w jednym z wywiadów celnie podsumował stosunek odbiorców kultury do komiksu. „Czy to jest komiks? Nie, to powieść graficzna. Czy to porno? Nie, to rozrywka dla dorosłych”. Przejęte z anglojęzycznej nomenklatury określenie „powieść graficzna” (graphic novel), powszechnie używane od końca lat 70. ubiegłego wieku, bywa wykorzystywane, by komiksom nadać większy ciężar gatunkowy. Brzmi poważniej, ucieka od skojarzenia z prostą rozrywką i podkreśla literacki charakter dzieła.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Komiks lepszego sortu"
Reklama

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021