Kultura

Komiks lepszego sortu

Literatura obrazkowa

„Sabrina” – Nick Drnaso „Sabrina” – Nick Drnaso Kultura Gniewu
Polska premiera „Sabriny” Nicka Drnaso, pierwszej powieści graficznej nominowanej do nagrody Bookera, to okazja, by zastanowić się, dlaczego komiks wciąż nie funkcjonuje w masowej wyobraźni jako wartościowa literatura.
Część twórców ze znaczącym dorobkiem nie lubi określenia „powieść graficzna”.Kultura Gniewu Część twórców ze znaczącym dorobkiem nie lubi określenia „powieść graficzna”.

Aktor Robin Williams, który był wielkim fanem opowieści obrazkowych, w jednym z wywiadów celnie podsumował stosunek odbiorców kultury do komiksu. „Czy to jest komiks? Nie, to powieść graficzna. Czy to porno? Nie, to rozrywka dla dorosłych”. Przejęte z anglojęzycznej nomenklatury określenie „powieść graficzna” (graphic novel), powszechnie używane od końca lat 70. ubiegłego wieku, bywa wykorzystywane, by komiksom nadać większy ciężar gatunkowy. Brzmi poważniej, ucieka od skojarzenia z prostą rozrywką i podkreśla literacki charakter dzieła.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Komiks lepszego sortu"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007