Kultura

Anonimy nie kłamią

Fenomen Ferrante

Kadr z ekranizacji „Genialnej przyjaciółki” Eleny Ferrante. Po sukcesie tego serialu na ekrany najpewniej trafi też najnowsza książka Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”. Kadr z ekranizacji „Genialnej przyjaciółki” Eleny Ferrante. Po sukcesie tego serialu na ekrany najpewniej trafi też najnowsza książka Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”. HBO
Kolejna książka Eleny Ferrante to jeszcze jedna nieprzespana noc dla wielu czytelników. Nie inaczej będzie z najnowszą, „Zakłamanym życiem dorosłych”.
„Zakłamane życie dorosłych” to „Bildungsroman” – kobieca wersja powieści o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie.Piaggesi/Fotogramma/Ropi Archiwum: Zuma Press/Forum „Zakłamane życie dorosłych” to „Bildungsroman” – kobieca wersja powieści o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie.

Ferrante potrafi wywołać poczucie grozy nie gorzej niż Stephen King, chociaż opowiada o najzwyklejszych sprawach, jak życie rodzinne i rozstanie. Na wiosnę ukazał się „Czas porzucenia”, powieść napisana w 2002 r., przed słynnym cyklem neapolitańskim – tetralogią zapoczątkowaną „Genialną przyjaciółką”, a na początku września dostaniemy świeżynkę – „Zakłamane życie dorosłych”, w przekładzie Lucyny Rodziewicz-Doktór.

Na świecie to właśnie tłumacze często zabierają głos w sprawie książek Ferrante, bo sama pisarka ukrywa się pod pseudonimem i nie bierze udziału w promocji kolejnych tytułów.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Anonimy nie kłamią"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021