Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Czytanie ze zrozumieniem

O wyrzucaniu „Murzyna” ze słownika i czarnej literaturze

Beyoncé, królowa czarnego show-biznesu, w wideoklipie „Black Is King”. Beyoncé, królowa czarnego show-biznesu, w wideoklipie „Black Is King”. IMP Features / EAST NEWS
O tym, jak kultura i empatia każą nam wyrzucać „Murzyna” ze słownika – w przededniu prowadzonej przez Teatr Studio i POLITYKĘ akcji Międzynarodowego Czytania.
James Baldwin, amerykański pisarz, autor m.in. słynnych „Zapisków syna tego narodu”.Anthony Barboza/Getty Images James Baldwin, amerykański pisarz, autor m.in. słynnych „Zapisków syna tego narodu”.

Ciekawie się czyta Jamesa Baldwina w czasach Beyoncé. Niedawno wydane w Polsce „Zapiski syna tego kraju”, zbiór esejów pisanych przez dwudziestoparoletniego afroamerykańskiego autora na przełomie lat 40. i 50., to książka, która za sprawą osobistego tonu mocno zmienia perspektywę. Nie chodzi nawet o tabliczki „Nie obsługujemy Murzynów” na Harlemie wywołujące gwałtowną reakcję młodego człowieka („Roztrzaskanie czegoś jest chroniczną potrzebą getta” – pisze Baldwin), bo ten wątek znamy przecież nieźle z filmów, seriali, książek.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Czytanie ze zrozumieniem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >