„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Karuzela z piosenkami

Ewa Demarczyk – patronka piosenki poetyckiej

Ewa Demarczyk (na pierwszym planie), za nią (pierwszy z lewej) Piotr Skrzynecki, krakowska Piwnica pod Baranami, 1966 r Ewa Demarczyk (na pierwszym planie), za nią (pierwszy z lewej) Piotr Skrzynecki, krakowska Piwnica pod Baranami, 1966 r Henryk Makarewicz / PAP
26 sierpnia na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pochowano Ewę Demarczyk. Artystkę intrygującą i wyjątkową nawet na tle nurtu piosenki poetyckiej – albo literackiej – któremu patronowała.
Juliette Gréco. Dla nowego pokolenia polskiej inteligencji wzorem były piwnice artystyczne powojennego Paryża i francuskie piosenki.Frank Hoensch/Redferns/Getty Images Juliette Gréco. Dla nowego pokolenia polskiej inteligencji wzorem były piwnice artystyczne powojennego Paryża i francuskie piosenki.

Śledząc biografię artystki rekonstruowaną w książkach i artykułach wspomnieniowych, można odnieść wrażenie, że legendą – albo lepiej: mitem – stała się Ewa Demarczyk już po swoim pierwszym występie w kabarecie Piwnica pod Baranami. W wydanej pięć lat temu książce Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk” ten występ opisano jako „wydarzenie ulokowane zupełnie poza jakąkolwiek rutyną kabaretu, estrady czy teatru. Bo kiedy publiczność była pewna, że po serii komediowych skeczy i piosenkach z tekstami Leśmiana program wieczoru się skończył, błysnął reflektor.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Kultura; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Karuzela z piosenkami"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021