Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

20 książek na rok 2020

Międzynarodowe Czytanie: 20 książek na 2020 rok

materiały prasowe
Lista lektur, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesny świat. Czyli Międzynarodowe Czytanie w nowym sezonie.
Zapiski syna tego kraju.materiały prasowe Zapiski syna tego kraju.

W miniony weekend cała Polska w ramach Narodowego Czytania przypominała sobie „Balladynę” Słowackiego. No, może prawie cała. Po raz drugi ogłosiliśmy bowiem efekt akcji uzupełniającej – Międzynarodowego Czytania, które ma wskazywać książki pomagające lepiej zrozumieć współczesny świat z jego największymi problemami: pandemią, rozpadem wspólnot, nierównościami społecznymi, uprzedzeniami, fałszowaniem prawdy i pamięci. Akcję prowadzą wspólnie warszawski Teatr Studio i redakcja POLITYKI. W tym roku lektury wybierali: pisarka i reportażystka Małgorzata Rejmer, reżyserka i dramaturżka Weronika Szczawińska, politolog i dziennikarz Michał Sutowski, filozof i publicysta Tomasz Stawiszyński, zastępca dyrektora Teatru Studio Tomasz Plata oraz nasi redakcyjni koledzy: Justyna Sobolewska i Edwin Bendyk. Ten ostatni opublikował w tym roku książkę „W Polsce, czyli wszędzie” – honorowo wskazaną przez pozostałych członków jury pod nieobecność autora.

Oto 20 ważnych książek o świecie współczesnym, które ukazały się w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, krótko opisanych dla Państwa przez członków jury.

JAMES BALDWIN, Zapiski syna tego kraju, przeł. Mikołaj Denderski, Karakter

Dopiero w tym roku ukazał się ten klasyczny tom esejów amerykańskiego pisarza i działacza na rzecz praw obywatelskich. O Szekspirze, Bachu, Rembrandcie czy Empire State Building Baldwin pisze: „Nie były to moje dzieła, nie zawierały mojej historii. (…) Byłem intruzem – to nie było moje dziedzictwo. A jednocześnie nie dysponowałem żadnym innym dziedzictwem, na które mógłbym się powołać”. Najciekawsze w tym tomie są jednak jego eseje autobiograficzne: opowieść o śmierci chorego ojca łączy się z opowieścią o zamieszkach w Harlemie w 1943 r.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "20 książek na rok 2020"
Reklama