Kultura

Smutna gwiazda

Piotr Szczepanik – symbol polskiego popu lat 60.

Piotr Szczepanik Piotr Szczepanik Piotr Baracz / EAST NEWS
Zmarły 20 sierpnia Piotr Szczepanik przejdzie do historii jako symbol polskiego popu z lat 60. Choć piosenki, jakie śpiewał, nie odzwierciedlały do końca ówczesnej światowej mody, ani nie powielały rodzimej tradycji.
Piotr Szczepanik: „Sztuka nie polega na imitowaniu, a na robieniu tego, co się czuje w duszy”.Diana Domin/Forum Piotr Szczepanik: „Sztuka nie polega na imitowaniu, a na robieniu tego, co się czuje w duszy”.

Akuszerem estradowej kariery Piotra Szczepanika był Andrzej Korzyński, kompozytor jego pierwszych wielkich przebojów, takich jak m.in. „Żółte kalendarze” czy „Kochać”. Na pytanie, czy tak faktycznie było, odpowiada dziś: – Rzeczywiście w jakimś sensie czuję się tym akuszerem, a nawet miałem w tamtych czasach wyrzuty sumienia, czy ja temu chłopakowi nie zmieniłem życia na gorsze. Kończył historię sztuki, śpiewał w jakichś studenckich kabaretach, a wejście do show-biznesu i taka nagła sława może przewrócić w głowie.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Smutna gwiazda"

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020